Ob 19.19 preddverje Mestne knjižnice Velenje

Človekov odnos do živali se je v zadnjih petdesetih letih radikalno spremenil. Zaradi industrijske revolucije je (zlo)raba živali in njihovega naravnega prostora dobila katastrofalne razsežnosti, ki spreminjajo naše bivanjske okoliščine, zdravje in razumevanje družbe. Predavanje je namenjeno zgodbam rešenih živali, ki odkrivajo, da naš odnos do živali določa tudi, kako živimo ljudje.
»Resnična človekova dobrota se lahko v vsej nedolžni goloti in neprisiljeni svobodi razodene le v odnosu do bitja, ki ne premore nobene moči. Edino pravo nravstveno preizkušnjo, zares temeljno (ki se godi tako globoko v nas, da se izmika našemu pogledu), prestaja človeštvo v odnosu do bitij, ki so mu izročena na milost in nemilost; v odnosu do živali. Tu pa je človek doživel temeljit polom, tako temeljit, da iz njega izvirajo vsi ostali.«
Milan Kundera, Neznosna lahkotnost bivanja
Predavali bosta antropologinja, dr. Katerina Vidner Ferkov in Ksenija Vesenjak Kutlačić, Zavod za zaščito rejnih živali Koki.