Knjižnica VelenjeNe zamudite

13. 12. 2018 ob 19.19 Študijska čitalnica Mestne knjižnice Velenje

Odkrivanje mogočnega Osmanskega cesarstva je prava avantura, to početi na kolesu v dvoje pa še večja. Mateja Vodopivec in Simon Eržen sta pot v dolžini 3000 km pričela v divji Gruziji, nadaljevala skozi veličastno Turčijo in Grčijo vse do prelepe Bolgarije. Gruzija s še vedno prisotnim sovjetskim pridihom je očarala s popolnim ravnovesjem med prostranimi zelenimi pokrajinami in turistično prijaznimi mesti. Kri v žilah so jima pognali podivjani brezdomski psi in nevarne makadamske ceste polne jam in prepadov. Turčija s sedežem Osmanskega cesarstva je presenetila z izjemnim gostoljubjem in pristnimi srečanji z domačini. Pomoč s ponudbo avtentične turške kave, čaja, prenočišč nista mogla zavrniti. Na poti adrenalinskih doživetij kot prečkanje dva in tri tisočakov v nočni megli, lačna in žejna, ni manjkalo. Potovati v dvoje skozi pekel do nebes je bil velik izziv za oba, a sta se vrnila močnejša in bolj povezana. Spremljali so ju ekstremni vremenski pogoji, bolezen, tehnične težave, kar pa jima ni prišlo do živega, da bi ju prikrajšalo do neprecenljive izkušnje adrenalinske vožnje s kolesom po ulicah Carigrada. Zadnjih 800 km poti, ob očitno spreminjajoči se pokrajini, različnih kulturnih in verskih običajih je potekalo čez Grčijo in bolgarske Rodope vse do Sofije.